10 tipov ako zvoliť notebook pre seba

Tipy

Čoraz viac vidím diskusné príspevky začínajúce na „Aký notebook …“ alebo „Notebook do …„.
Ako som si niektoré prečítal, zistil som, že mali spoločné odporúčania, ktoré sa opakovali. Nechcel som zakladať len na diskusných príspevkoch, tak som si prečítal aj zopár zahraničných blog postov.
Nižšie nájdeš 10 rád, ktoré ti pomôžu pri voľbe toho pravého notebooku pre tvoje potreby.

1. Stanov si svoj rozpočet na kúpu
Koľko EUR si ochotný zaplatiť? Keď už máš cenu, tak je jednoduchšie hľadať i prostredníctvom vyhľadávača alebo redukovať počet vo filtrácii porovnávača.
Z vyše tisícky produktov je ťažke zvoliť a je to aj strata času.

Filtracia podla ceny

2. Chceš použitý alebo nový?
Rozhodni sa, či chceš po niekom kupovať z inzerátu, repasovaný so zárukou alebo nový. Uľahčí ti to rozhodnutie, kde notebook na webe hľadať. Asi inzercia má najširšiu ponuku, ale aj najväčšie riziko.
Nový tovar hneď po doručení nemá takú hodnotu akú si zaň dal. Veľmi ťažko nájdeš zákazníka, ktorý by ho kúpil za cenu v obchode. Voľba repasu so zárukou môže byť zlatá stredná cesta.

3. Aký operačný systém potrebuješ?
Od operačného systému závisí, že aké typy aplikácií na ňom spustíš. Každý OS ako všetko iné má svoje výhody a nevýhody. Je pre teba dôležitá jeho cena, stabilita, zabezpečenie, vzhľad, popularita, jednoduchosť používania alebo množstvo dodatočných aplikácií?

4. Na aké aktivity ho potrebuješ?
Spíš si TOP 5 činností, ktoré plánuješ na kúpenom počítači vykonávať. Potrebuješ ho na komunikáciu, chatovanie, emailovanie, pozeranie filmov, strihanie videa, mixovanie hudby, písanie knihy, tvorby grafických návrhov alebo na modelovanie? Možností je mnoho. Napíš si ich.

5. Naozaj potrebuješ notebook?
Možno potrebuješ výkon, ktorý medzi notebookmi nenájdeš a budeš sa musieť porozhliadať medzi desktopmi alebo si poskladať vlastnú zostavu.

6. Aký veľký notebook potrebuješ?
Veľa cestuješ a potrebuješ ho mať pri sebe v taške? V tom prípade si asi oceníš menší a ľahší netbook od 10 do 14 palcov. Potrebuješ väčšiu obrazovku, lebo používaš viacej aplikácií a rád na ne vidíš na pracovnej ploche? Tak ti viac sadne 17-palcový.

7. Preferuješ konkrétnu značku?
Ak sa ti osvedčil produkt alebo zákaznícka podpora konkrétneho výrobcu, tak možno chceš pri ňom ostať aj naďalej.

8. Kupuješ notebook na rok, dva, tri, …?
V notebookoch nemožno meniť komponenty ako procesor či grafickú kartu. RAM pamäť či SSD disk doplníš, ale ak potrebuješ kráčať s dobou a vieš, že o rok budeš potrebovať vyšší výkon, tak notebook pravdepodobne po roku vymeníš. V tomto prípade je zbytočné kupovať najnadupanejší stroj, lebo o rok vyjde aj tak výkonnejšia séria.

9. Akú výdrž batérie potrebuješ?
Výdrž batérie nezávisí len od spôsobu využitia či efektivity operačného systému. V prípade, že potrebuješ dlhšiu výdrž baterky, kúp si náhradnú na výmenu alebo miesto 4-článkovej si kúp 6-článkovú.

10. Dvakrát meraj a raz strihaj
Porozmýšľaj aj o tom, či máš záujem o predĺženie záruky alebo či potrebuješ nejaký doplnok k notebooku, napríklad USB myš, externý pevný disk pre zálohy, a pod. Keď už máš vďaka vyššie spomenutým tipom jasnejšiu predstavu, aký notebook potrebuješ, tak už len hľadaj podľa konkrétnych parametrov, ktoré si si zadefinoval.

Ak tvoja voľba padla na repasovaný notebook a vyhovuje ti 2-ročná záručná doba, tak si prezri ponuku notebookov v našom eshope.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.