Vybrať notebook z kategórie BUSINESS alebo CONSUMER?

Notebooky delíme na dve hlavné skupiny – na kategórie BUSINESS a CONSUMER

Business:

Beginner Business

Small Business

Corporate Business

Consumer:

Consumer Beginner

Consumer Gamer

Iné:

ATG Notebook

Special Notebook

Výber medzi týmito skupinami ostane navždy náročný. Ktorý si kúpiť? Lacnejší, menej kvalitný consumer notebook disponujúci so silným hardvérom alebo drahšie, kvalitnejšie business zariadenie so slabším hardvérom. Výrobcovia business notebookov testujú svoje produkty vyše 1000 hodín pred ich uvedením na trh. Tieto notebooky sú určené na uspokojenie nárokov a požiadaviek veľkých firiem, teda nemôžu si dovoliť prípadné nedostatky. Ak sa predsa vyskytne nejaká chyba, výrobcovia prídu o veľké peňažné sumy a dôveru zákazníkov. Prečo je teda dôležité predbežné testovanie, programovanie a odstránenie nedostatkov v prípade mobilných počítačov? Pretože v porovnaní so stolnými počítačmi je v týchto zariadeniach integrované všetko v jednom, sú menšie a sú vystavené rôznym fyzickým vplyvom, keďže sú určené aj na prenášanie. Je teda dôležité:

 • aby sa notebook príliš neprehrial a hlavne nie na rušných miestach,
 • aby nespotreboval veľa energie,
 • aby sa batéria používala čo najprimeranejšiu dobu,
 • aby notebook nebol príliš ťažký,
 • aby bol odolný voči rôznym fyzickým vplyvom, akými sú teplota a vlhkosť vzduchu, tlak a pod.

Pri notebookoch kategórie consumer sa napríklad tieto vlastnosti nezohľadňujú. Samozrejme, aj business notebooky majú svoju negatívnu stránku, pretože dlhodobé testovania zapríčiňujú vyššiu predajnú cenu týchto zariadení a kvôli času venovanému týmto procesom nie je ich konfigurácia najaktuálnejšia. Nechcem tým povedať, že consumer notebooky sú nekvalitné, sú iba menej dôveryhodné a sériové chyby v ich prípade sú častejšie. Nezáleží pritom ani na značke, darmo sa nájdu takí, čo preferujú iba určitých výrobcov, no niektorých z nich sa naozaj oplatí z ďaleka obísť. Žiaľ, nie je pravdou, že obchodný laptop je na 100% dôveryhodný, pretože prípadné koncepcie či sériové chyby sa môžu vyskytnúť aj v prípade absolvovania prísnych testovacích procesov. Ale! Opäť treba vyzdvihnúť, že výber business notebooku znamená oveľa menej rizík ako nákup notebooku consumer kategórie.

Aké výhody má nákup repasovaného notebooku?

Keď sa porozhliadate na trhu výpočtovej techniky s cieľom kúpy notebooku, asi si všetci všimnete aká široká je cenová škála pre nové notebooky. Existujú lacné – okolo 300 €, aj veľmi drahé – až za 5000 €. Ak chcete od notebooku viac než iba možnosť surfovania po webe, asi si vyberiete zlatú strednú cestu, čiže notebook približne zo stredu cenovej škály. Ale čo, ak si ho nemôžete dovoliť?

Skvelá možnosť na nákup lacného notebooku je repas, teda kúpa obnoveného zariadenia. Niektorí ľudia nemajú o repasovaných počítačoch dobrú mienku, pretože ich vlastnili predtým iní majitelia. Avšak pojem „repasovaný“ vo všeobecnosti znamená, že z pevného disku zariadenia boli vymazané staršie dáta a boli na ňom uskutočnené potrebné úpravy a aktualizácie.

Pred kúpou repasovaného notebooku by ste si však mali stanoviť požiadavky, funkcie, ktoré by mal Váš notebook spĺňať. Dôkladne si premyslite, na čo budete notebook používať. Pokiaľ si ho kupujete s cieľom sledovania filmov a videí, určite budete potrebovať zariadenie s jednotkou na prehrávanie diskov DVD, ak chcete hrať videohry, budete potrebovať lepšiu grafickú kartu, atď.

Taktiež je veľmi dôležité uistiť sa, či naozaj kupujete repasovaný notebook a nie iba použitý, pretože medzi týmito dvoma pojmami je obrovský rozdiel. Použitý notebook väčšinou kupujete od súkromného predajcu, priateľa či suseda, no repasovaný notebook nájdete iba v kamennom obchode s výpočtovou technikou alebo u on-line predajcov. Takéto obchody disponujú väčšinou špecialistami, technickými zamestnancami, ktorí sú schopní plnohodnotne odpovedať na Vaše otázky a pripomienky týkajúce sa stavu a funkcií obnoveného notebooku.

Asi sa všetci zhodneme v tom, že táto služba je skvelým doplnkom. Ak budete mať nejaký problém so zariadením, stačí zájsť do obchodu alebo e-mailom kontaktovať technika, ktorý Vám zaiste pomôže, veď Váš notebook bude ešte pod zárukou. Ďalší zásadný rozdiel medzi repasom a použitým notebookom – záručnou dobou použité notebooky väčšinou nedisponujú. Ak máte problém s použitým počítačom, budete ho musieť riešiť Vy samy alebo zaplatiť za servisnú službu u odborníka, čo je niekedy drahšia záležitosť ako nákup úplne nového notebooku.

Na základe vyššie uvedených výhod repasovaného notebooku ste mohli zistiť, že nákup obnoveného zariadenia namiesto nového alebo použitého je často značne výhodnejší a hlavne úspornejší.

Veľa šťastia pri nákupe!

Kde si kúpiť stolný počítač za výhodnú cenu?

V súčasnosti existuje v obchodoch, ale aj na internete množstvo lacných stolových PC zostáv. Na týchto miestach môžete získať potrebné informácie o jednotlivých zariadeniach, ktoré vyhovujú Vašim požiadavkám či už na podnikanie, alebo na domáce použitie.

Jednou z najdôležitejších vecí, ktoré je potrebné vedieť pri kúpe lacného počítača je miesto nákupu – kamenný obchod alebo webshop. Veľké spoločnosti s dobrým menom predávajú počítače za primerané ceny, to znamená, že aj obchodné domy ponúkajú na predaj počítače za výhodné ceny, avšak väčšinou ide iba o základné modely. Keď si chcete kúpiť naozaj dobrý a spoľahlivý počítač, budete musieť zájsť do kamenného obchodu s výpočtovou technikou. Špecializované predajne majú vždy skvelé ceny, vysokokvalitné produkty a odborné poradenstvo v porovnaní s obchodnými domami.

Odborné počítačové obchody tiež poskytujú zostavy, čo znamená, že počítače zostavujú samy. Veľkým plusom je tiež osobná komunikácia a odborné poradenstvo zo strany predajcov, technikov, ktorí Vám poskytnú najužitočnejšie rady potrebné pri kúpe nového počítača. Presne im popíšte Vaše požiadavky a stanovte sumu, ktorú ste ochotný za zariadenie zaplatiť a ako odborníci Vám presne určia typ počítača, ktorý potrebujete. Ďalšou možnosťou je zamyslieť sa aj nad kúpou stolového počítača, ktorý nie je nový. Môžete si kúpiť už aj repasovaný počítač za veľmi výhodnú cenu. Tieto počítače sa vyznačujú tým, že staršie, prípadne chybné súčiastky sú nahradené novými, čo im umožňuje rovnakú rýchlosť bežania programov ako u nových PC, ale za zlomok ich ceny. Potom je tu i možnosť kúpy z druhej ruky, čiže nákup použitého počítača cez inzerciu bez záruky. Webové stránky ako Bazos.sk a Bazar.sk ponúkajú napríklad široký výber pre takéto zariadenia.

Okrem toho aj svetoznáme značky ako Dell, IBM, HP či Lenovo predávajú určité typy počítačov za výhodné ceny, hlavne čo sa týka počítačových zostáv. Títo výrobcovia často poskytujú na predaj zákazkové PC, ktoré sú vyrobené presne podľa Vašich požiadaviek. Stačí si vybrať funkcie, ktoré by mal počítač obsahovať. Napriek tomu, že ide o popredných výrobcov výpočtovej techniky, ich produkty môžete nájsť aj na trhu výrobkov nižšej triedy, teda za rozumnú cenu môžete dostať svetový produkt. A keď máte dostatok znalostí v oblasti informatiky, môžete si počítač zostaviť aj samy. Súčiastky, ktoré sú predávané samostatne, sú vždy lacnejšie ako výrobcom alebo predajcom zložená PC zostava.

Výhody repasovaného počítača a kde ho kúpiť

Pri hľadaní najvhodnejšieho počítača považuje priemerný spotrebiteľ za najlepšiu voľbu repasovanú techniku. Vo všeobecnosti možno konštatovať, že vývoj nových technológií naozaj veľmi zmenil podmienky pre predaj použitých počítačov. Nové testovacie technológie a existencia vhodnejších počítačových komponentov zabezpečila, aby sa aj výrobky svetových značiek (Dell, HP, Fujitsu, IBM, Lenovo, atď) mohli dostať k spotrebiteľom za prijateľnú cenu a so zárukou kvality.

Pri hľadaní vhodného stolného počítača je dôležité poznať rozdiel medzi použitým a repasovaným zariadením. Repasované PC sú väčšinou také zariadenia, ktoré zákazníkom nejakým spôsobom nevyhovovali a vrátili ich dodávateľom. Spoločnosti, ktorým sú takéto počítače vrátené, sa musia okamžite zbaviť starších komponentov z PC, podrobiť zariadenia dôkladným testom a úplne ich prepracovať. Väčšina z nich potom disponuje novými procesormi, základnými doskami a pevnými diskami. Počítač je potom ešte testovaný veľmi sofistikovanými testovacími zariadeniami, až kým sa dokonalý výsledný produkt nedostane späť na trh.

Spotrebiteľov však často zaujíma otázka, kde majú možnosť zaobstarať si repasovaný počítač. Najvhodnejší je asi on-line nákup, pri ktorom si záujemcovia môžu prezrieť širokú škálu produktov, zadať presné parametre, ktoré má spĺňať ich vysnívaný počítač, porovnať ceny, a to všetko z pohodlia domova. Je pravda, že aj v ponuke kamenných obchodov môžete nájsť repasované počítače, no cez internet máte možnosť porovnať aj záručnú dobu na jednotlivé produkty.

V súčasnosti sú teda repasované počítače veľmi obľúbeným produktom na trhu výpočtovej techniky. Za primeranú cenu môžete dostať vysokokvalitný produkt, samozrejme, repasované počítače sú určené skôr pre domácnosti alebo firmy, nie sú teda vhodné ako dar pre blízkeho. Ak sa teda lepšie zamyslíme, obnovené PC sú najlepšou voľbou, ak si chce niekto zaobstarať špičkové zariadenie za dobrú cenu.

ThinkVantage Power Manager

Power Manager od spoločnosti Lenovo je určený pre jeho ThinkPad notebooky na tvorbu, úpravu a zmenu napájacích profilov. Úprimne povedané, táto softwarová výbava bola jedným z dôvodov prečo sa mi ThinkPad notebooky veľmi zapáčili.
Pred nainštalovaním aplikácie si na oficiálnej Lenovo web stránke spomínaného Power Managera skontrolujte v sekcii Supported Systems či program podporuje Váš model notebooku a či pôjde na Vašom operačnom systéme, viď sekcia Supported Operating Systems. Po nainštalovaní a následnom reštarte by sa Vám vedľa hodiniek v taskbare mala zobraziť ikonka batérie reprezentujúca stav nabitia batérie v percentách + aktuálny zdroj napájania, akumulátor či sieť.

Power manager taskbar
Power manager on battery icon

Po kliku na ikonku sa zobrazí okno s možnosťou zvoliť si plán spotreby elektrickej energie.

power manager performance
Najvyšší výkon alebo najnižšia spotreba

Vpravo hore je gombík Advanced pre zobrazenie rozšírených nastavení. Sú tam prednastavené plány na pozeranie filmu, pre prezentáciu, maximálne šetrenie elektrickej energie či maximálny výkon. Tieto profily môžete upraviť, doladiť alebo si vytvoriť vlastné profily.

thinkvantage-power-manager-plan
Rozšírené nastavenie napájacích profilov a ich úprava

Program sprístupňuje veľa nastavení v pokročilom nastavení. Je možné zmeniť rýchlosť procesora, optimalizovať zapnutie/vypnutie ventilátorov (chladenia), jas displeja, pozastavenie pevného disku. V ponuke nechýbajú ani podujatia ako vypýtanie hesla po návrate zo standby režimu, stlačenie power či sleep klávesy a samotné zatvorenie notebooku (Lid closed). Ďalej je tam ešte možnosť nastavenia upozornení (alarmov), keď ostavá len málo percent z napájacej energie.

Power plan customization
Možnosti na doladenie napájacieho plánu

Ďalšia užitočná záložka patrí samotnej batérie, kde v základnom náhľade zobrazuje stav batérie, zostávajúcu kapacitu v percentách a zostávajúci čas k vybitiu batérie.

thinkvantage-power-manager-battery
Základné údaje batérie

V rozšírenom (Advanced) zobrazení sa dozviete kapacitu vo Wh (Watt hodiny), teplotu, názov výrobcu a ostatné výrobné informácie.

thinkvantage-power-manager-battery-advanced
Rozšírené údaje batérie

Pomoc s údržbou batérie

Program poskytuje i pomoc s údržbou batérie.
Ak používate počítač primárne zo sieťového adaptéra a len zriedkavo na napájaní z batérie, tak môže dôjsť k poškodeniu batérie rýchlejšie, ak je batéria neustále nabitá na 100%. So znížením hranice pre nabíjania batérie, pravidelným resetovaním indikátora stavu batérie alebo pomocou režimu maximálna výdrž môžete predĺžiť životnosť batérie. V computerworld článku je spomenutý test, že nastavenie maximálneho nabitia len na 80 % fungovalo aj vo vypnutom stave počítača napojeného na elektrickú sieť.

thinkvantage-power-manager-battery-maintenance
Nástroj na údržbu batérie

Pomocou power agendy si môžete načasovať vypnutie monitora v danom časovom rozsahu, termíne.

power agenda
Načasovanie udalostí

Pre rýchlejšie a komfortnejšie prepnutie power plánu je dostupná klávesová skratka Fn+F3, keď po jej stlačení sa zobrazí okno s preddefinovanými profilmi na jednoduché prepnutie.

thinkvantage-power-manager-fn-f3
Okno s voľbami power plánov po stlašení Fn + F3

Ak Vás zaujímajú ostatné ThinkVantage aplikácie a ich využitie, tak si prečítajte český článok ThinkVantage Tools: softwarové srdce ThinkPadu.

30 najčastejších slov v poradni hardvéru diskusného fóra zive.sk

Ďalšie pokračovanie prieskumu slovenských diskusných fór orientovaných na výpočtovú techniku.
Prvý článok sa venoval fóru pcforum.sk a druhý pretaktovanie.zoznam.sk.

Poradňa hardvéru

V 87602 témach som zamenil 0euro, 0eur, 0eu, 0e za 0.
Na stiahnutie zoznam tém a zoznam tém s vynechanými slovami.

Poradie Slovo Počet výskytov Percentuálne
1. na 9256 2.3341
2. a 7651 1.9294
3. s 6477 1.6333
4. pc 4483 1.1305
5. jak 3795 0.9570
6. v 3540 0.8927
7. do 3289 0.8294
8. se 2900 0.7313
9. pro 2896 0.7303
10. je 2872 0.7242
11. asus 2121 0.5349
12. to 2039 0.5142
13. notebook 2004 0.5053
14. nebo 1999 0.5041
15. co 1948 0.4912
16. 2 1931 0.4869
17. hdd 1864 0.4700
18. problém 1863 0.4698
19. z 1836 0.4630
20. tv 1793 0.4521
21. problem 1760 0.4438
22. mi 1611 0.4062
23. usb 1551 0.3911
24. xp 1535 0.3871
25. ati 1524 0.3843
26. notebooku 1522 0.3838
27. vs 1519 0.3830
28. msi 1489 0.3755
29. dvd 1464 0.3692
30. u 1407 0.3548
Spolu 81939 20.66

Recenzia notebooku Lenovo ThinkPad T400

Skúšaný model T400 obsahoval procesor Intel Core 2 Duo P8600 s frekvenciou 2.4 GHz, s 3 GB DDR3 RAM a s 160 GB pevným diskom, na ktorý bol nainštalovaný 64-bitový Windows 7 Home Premium. V názve je číslica 4, ktorá naznačuje veľkosť, presnejšie uhlopriečku displeja, ktorá je 14 palcová.

t400 zakladne system. info
Systém podľa Windows

Procesor

Najprv si overme, či je procesor dvojjadrový cez Správcu úloh operačného systému Windows. Z obrázka je zrejme jasné, že P8600 je dvojjadrový Intel procesor.

T400 spravca uloh
Správca úloh – Výkon

Preverme si ostatné funkcionality procesora ako napríklad podporované inštrukčné sady pomocou programu CPU-Z.

P8600 cpu-z
Intel Core 2 Duo P8600 CPU-z výsledky

Pod záložkou Memory si preverme typ RAM pamäte. T400 má v sebe už DDR3.
T400 ddr3 memory

Pre viac detailov si prezrite CPU-Z report.

Displej

Rozlíšenie monitora je 1440 x 900 pixelov, na ktorom sa veľmi dobre pracovalo.

Intel graphics details
Všeobecné nastavenia displeja v Intel Graphics programe

Grafická karta

Integrovaná grafická karta GMA X4500HD patrí do rodiny Mobile Intel 4 Series Express Chipset. Má vlastných 32 MB DDR2 pamäte a podporuje DirectX 10.

Intel GMA X4500HD GPUz
Parametre grafickej karty podľa programu GPU-z

Pevný disk

Notebook disponuje len so 160 gigabajtovým hard diskom, ktorý nie je problém vymeniť za väčší alebo za výkonnejšie SSD.

HDD Tune Pro disk info
HDD Tune Pro disk info

Na nasledujúcich obrázkoch vidno výkonnostné údaje pevného disku a jeho prevádzkový stav zo S.M.A.R.T. údajov.

HD tune pro health data
S.M.A.R.T. údaje
HD tune pro file benchmark
Benchmark čítania a zápisu súboru

Fotografie testovaného notebooku

30 najčastejších slov v nákupnej poradne diskusného fóra pretaktovanie.zoznam.sk

Toto je pokračovanie prieskumu slovenských diskusných fór orientovaných na výpočtovú techniku.
Prvý článok sa venoval fóru pcforum.sk.

Nákupná poradňa

Sekcia primárne určená k radám o nákupe PC komponentov a príslušenstva… – popis kategórie z http://pretaktovanie.zoznam.sk/

Z 16520 tém som vynechal slová euro, euri, eury, eur, eu, € a zamenil 0eu, 0e za 0.
Na stiahnutie zoznam tém a zoznam tém s vynechanými slovami.

Poradie Slovo Počet výskytov Percentuálne
1. do 3168 4.8027
2. pc 2273 3.4459
3. na 1676 2.5408
4. notebook 1044 1.5827
5. vs 700 1.0612
6. s 660 1.0006
7. zostava 637 0.9657
8. a 621 0.9414
9. pre 604 0.9157
10. + 597 0.9051
11. alebo 532 0.8065
12. zdroj 519 0.7868
13. kupa 518 0.7853
14. monitor 486 0.7368
15. lcd 484 0.7337
16. hdd 413 0.6261
17. tv 409 0.6200
18. upgrade 376 0.5700
19. k 362 0.5488
20. cpu 347 0.5261
21. 500 322 0.4882
22. karta 316 0.4791
23. novy 307 0.4654
24. cca 302 0.4578
25. za 295 0.4472
26. kúpa 274 0.4154
27. wifi 271 0.4108
28. ssd 269 0.4078
29. aky 267 0.4048
30. hry 267 0.4048
Spolu 19316 29.28
 1. 4.8 % (3168) používateľov uviedlo svoj rozpočet
 2. 3.4 % (2273) používateľov sa pýtalo na PC
 3. 2.5 % (1676) používateľov uviedlo na aký učel potrebuje poradiť
 4. 1.5 % (1044) používateľov sa pýtalo na notebook
 5. 1 % (700) používateľov sa chcelo poradiť ohľadom porovnania

30 najčastejších slov vo zvolených kategóriach diskusného fóra pcforum.sk

Bol som zvedavý a aj naďalej som, čo sú najčastejšie výzvy počítačových používateľov, ktorí si plánujú kúpiť notebook alebo počítač. Momentálne lepší, jednoduchší a rychlejší nápad ako to zistiť, mi napadlo len zozbieranie nadpisov jednotlivých tém v danej kategórii a spočítaním výskytu slov.

Nižšie je tabuľka 30 najčastejších slov vyskytujúcich sa vo zvolených kategóriach na diskusnom fóre pcforum.sk.

Nákupná poradňa – Notebooky a netbooky

Rady pri výbere notebookov a netbookov – popis kategórie z https://www.pcforum.sk/nakupna-poradna-vf39.html

Z 6212 tém som vynechal slová notebook, notebooky, notebooku, notebookov, ntb, nb, eur, euro a zamenil 0e za 0. Na stiahnutie zoznam tém a zoznam tém s vynechanými slovami.

Poradie Slovo Počet výskytov Percentuálne
1. do 1743 8.0549
2. na 579 2.6757
3. asus 561 2.5925
4. vs 404 1.8670
5. 500 335 1.5481
6. lenovo 329 1.5204
7. hp 297 1.3725
8. 600 293 1.3540
9. s 273 1.2616
10. pre 245 1.1322
11. alebo 218 1.0074
12. 700 211 0.9751
13. toshiba 207 0.9566
14. acer 199 0.9196
15. hry 190 0.8780
16. 400 181 0.8365
17. 800 168 0.7764
18. a 160 0.7394
19. 1000 153 0.7071
20. okolo 151 0.6978
21. kupa 145 0.6701
22. pri 142 0.6562
23. cca 140 0.6470
24. dell 121 0.5592
25. pomoc 119 0.5499
26. ideapad 116 0.5361
27. msi 113 0.5222
28. 550 110 0.5083
29. herný 108 0.4991
30. netbook 108 0.4991
 1. Najviac rád sa týkalo výrobcu Asus
 2. Najviac používateľov hľadalo notebook do 500 Eur
 3. Najhľadanejšie využitie boli hry

Nákupná poradňa – PC zostavy

Rady pri výbere PC zostáv, upgrade zostáv a pod… – popis kategórie z https://www.pcforum.sk/nakupna-poradna-vf39.html

Z 7594 tém som vynechal slová PC, zostava, zostavy, zostavu, euro, eura, eury, eur a zamenil 0e za 0. Na stiahnutie zoznam tém a zoznam tém s vynechanými slovami.

Poradie Slovo Počet výskytov Percentuálne
1. do 2028 8.3162
2. na 1064 4.3632
3. hry 573 2.3497
4. upgrade 521 2.1365
5. + 343 1.4065
6. 500 332 1.3614
7. s 308 1.2630
8. 600 292 1.1974
9. a 284 1.1646
10. za 261 1.0703
11. 700 248 1.0170
12. cca 243 0.9965
13. 1000 240 0.9842
14. 800 235 0.9637
15. 400 204 0.8365
16. pre 200 0.8201
17. herný 165 0.6766
18. bez 160 0.6561
19. okolo 159 0.6520
20. 000 159 0.6520
21. poradte 146 0.5987
22. 550 145 0.5946
23. herná 141 0.5782
24. 300 131 0.5372
25. nove 126 0.5167
26. 650 123 0.5044
27. herna 122 0.5003
28. 900 121 0.4962
29. nova 120 0.4921
30. pomoc 120 0.4921
 1. Najviac používateľov hľadalo PC zostavu do 500 Eur
 2. Najhľadanejšie využitie boli hry

Na sčítanie počtu slov som použil online nástroj http://www.online-utility.org/text/analyzer.jsp.

Objavte výhody refurbished výpočtovej techniky

Väčšina ľudí už asi mala skúsenosť s nákupom drahej výpočtovej techniky a po doručení domov, vybalení zo škatule zistili, že niečo jednoducho nie je v poriadku. Možno bol tovar poškrabaný alebo mal preliačiny. Možno danej veci chýbala funkcia, ktorú očakával. Možno, že príslušný výrobok jednoducho nefungoval správne. Vo všetkých spomenutých prípadoch je prirodzené, že kúpenu vec vrátili.
Z podobných počítačov sa následne po opätovnom testovaní, odstránení súborov z pevného disku a čerstvo nainštalovanom operačnom systéme dostávaju späť do predaja s nižšou cenou a doplneným názvom repasované, obnovené či refurbished. Z právneho hľadiska ich nemožno nazvať nové.
Napríklad aj porovnávač Heureka.sk zaraďuje tieto produkty do zvlášť databázy ako bazárové produkty.

Nákup repasovanej techniky sa líši od nákupu z inzercie. Všeobecne platí, že repasovanému produktu môžete dôverovať. Prečo? Vďaka záruke, ktorá by mala byť poskytnutá. Vďaka záruke máte oveľa väčšiu garanciu, že kupujete funkčnú techniku.

Na čo dbať pred kúpou repasovanej techniky

 • Skontrolujte od koho kupujete – uistite sa, že Váš produkt bol obnovený certifikovaným predajcom. Napríklad skontrolujte či je Microsoftom registrovaný alebo autorizovaný refurbisher. Necertifikovaný obchodník môže použiť lacnejšie, neznačkové súčiastky a tým redukovať kvalitu a životnosť obnoveného tovaru.

  atech.net Microsoft Registered Refurbisher
  ATECH.NET Microsoft Registered Refurbisher
 • Kupujte priamo – už podľa horeuvedeného kupujte od autorizovaného predajcu daného výrobcu (HP, Dell, Lenovo, Apple, Toshiba, Asus, Acer, atď). Tým si môžete byť istejší, že Váš výrobok bol zrekonštruovaný a testovaný tak, aby spĺňal určité štandardy. Bohužiaľ, na Slovensku nie sú ešte tieto certifikácie podporované dodávateľmi, jedine spomínaným Microsoftom pre jeho operačné systémy.
 • Je záruka na daný produkt – obchodník by mal poskytovať určitú záručnú dobu na predaný tovar.
 • Vrátenie produktu – informujte sa, ak z nejakého dôvodu nie ste spokojný s doručeným tovarom, tak ako prebieha proces vrátenia tovaru.
 • Kupujte rýchlo – vďaka nízkej cene sú veľmi lukratívne tieto produkty a je už ťažké znova naskladniť vypredaný produkt.

Niektoré hore spomenuté odporúčania propagujeme pomocou ikon v hornej časti našej web stránky lacne-pc.sk.