3 tipy ako zrýchliť počítač

Nezaradené

Priznajme si, že existuje málo takých otravných vecí ako spomalený notebook alebo počítač. Hlučný harddisk, dlhá doba načítania, preklikanie z jedného programu na druhý trvajúca večnosť a mohli by sme pokračovať donekonečna.

V tomto krátkom príspevku sme zozbierali tri tipy pomocou ktorých môžeme ľahko (a za dostupnú cenu) vdýchnuť nový život staršiemu zariadeniu. Poďme na to!

1. Vymeňme HDD za SSD!

Najvýraznejší, okamžitý nárast rýchlosti je možné dosiahnuť pomocou SSD disku. Blesková prenosová rýchlosť robí skoro zázraky aj so starším notebookom alebo kompom, nakoľko SSD disk je oveľa rýchlejší ako klasický pevný disk (HDD). Čas prístupu k údajom na SSD disku je prakticky nulový, čo znamená citeľne rýchlejšie načítanie programov.

V prípade počítača najlepším riešením je, ak ako primárny zdroj používame SSD disk a z neho púšťame operačný systém, kým na ukladanie údajov používame klasický HDD s väčšou ukladacou kapacitou.

V porovnaní s klasickým HDD v solid state driveoch (SSD disk) nenájdeme pohyblivé časti, preto sú nehlučné, neprehrievajú sa a ich spotreba je tiež nižšia. Ich ďalšou výhodou oproti HDD je ich oveľa nižšia hmotnosť, čo v prípade notebooku je viac než priaznivé.

V našom e-shope si môžeš vybrať, či chceš mať SDD alebo HDD vo svojom počítači. Môžeš si to zaškrtnúť na podstránke produktu alebo si ho objednať zvlášť na podstránke komponentov.

2. Zvýšme kapacitu operačnej pamäte (RAM)!

V podstate pre väčšinu úloh stačí 4GB RAM modul. Ak však máme v prehliadači otvorených viac webstránok naraz alebo púšťame na ňom viacero programov naraz, môžeme rýchlo naraziť na  jeho hranice. V týchto situáciách náš komp zareaguje zvyčajne tým, že sa citeľne spomalí alebo začne vypadávať obraz alebo zvuk. Týmto spôsobom nám jemne dá najavo, že už to nezvláda…

Našťastie to môžeme ľahko a rýchlo zmeniť, ak zvýšime kapacitu operačnej pamäte. Pre optimálny výkon bohato postačí 8GB RAM. V prípade takej pamäte pri bežnom užívaní môžeme v pohode mať Windows 10, moderný antivírusový softvér a aj hry bežia hladšie (ak máme správnu grafickú kartu). 16GB/32GB RAM potrebujeme jedine vtedy, ak používame editačné programy (grafické softvéry, editácia videa) alebo chceme hrať náročnejšie hry.

Po čase našim programom nebude stačiť ani táto kapacita, preto po pár rokoch sa oplatí zainvestovať do ďalšieho upgradu. V súčasnosti však pre vykonanie väčšiny úloh je vhodný 8 GB RAM.

V našom e-shope si môžeš vybrať, akú kapacitu operačnej pamäte zabudujme do tvojho počítača lebo notebooku. Môžeš si to zaškrtnúť na podstránke produktu alebo si ho objednať zvlášť na podstránke komponentov.

3. Vyčistime svoj systém/komp!

Počuli sme to už mnohokrát, ale väčšina z nás ignoruje toto jednoduché (a bezplatné!) pravidlo. Nainštalujme iba dôveryhodné a naozaj užitočné aplikácie, okrem toho pravidelne kontrolujme zoznam nainštalovaných programov. Toto si môžeme ľahko pozrieť v zozname bežiacich programov. Niekoľko neuvážene nainštalovaných aplikácií, pluginov alebo doplnkov, ktoré bežia na pozadí môžu preťažiť kapacitu kompu. (Však, že si všetci pamätáme „search bar“ doplnky prehliadačov…)

Vyberme si spoľahlivý a aktuálny antivírusový softvér (ESET), aby sme sa mohli ľahko vyhnúť škodlivým aplikáciám, ktoré môžu spomaliť náš počítač. Podľa našich skúseností najefektívnejšie a energeticky najúspornejšie antivírusové systémy vyrába ESET.

Zvoľme si najnovší operačný systém (Windows 10), ktorý následne pravidelne aktualizujme.

Pomocou týchto tipov môžeme výrazne zvýšiť výkon nášho zariadenia a používať ho aj niekoľko rokov dlhšie než zvyčajne. Ak máte akékoľvek otázky týkajúce sa našich produktov alebo komponentov, neváhajte nás kontaktovať na adrese info@lacne-pc.sk!

Našu ponuku si môžete pozrieť na našom webshope.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.