Máš slabý WI-FI signál? Skús tieto jednoduché triky!

Tipy

Je bežným problémom, že nech umiestnime router kdekoľvek v byte, signál nie je dostatočne silný a stabilný. Kvalita signálu závisí od mnohých faktorov, ale s niekoľkými drobnými trikmi ho môžeme ľahko posilniť aj bez hlbších technických znalostí. Sila wifi signálu závisí najmä od toho, kde umiestnime wifi router v byte. Ak ho dáme do takej miestnosti, ktorá je obklopená príliš veľa stenami, wifina bude oveľa slabšia ako keď ho dáme do otvoreného priestoru. V činžiaku je situácia o to horšia, že nablízku funguje príliš veľa wifi sietí naraz, alebo niečo ruší signál (napr. mikrovlnka). Je tiež možné, že výkon nášho routera je slabý alebo je zle nainštalovaný. Keďže aj my sme mali občas problémy so slabým wifi-signálom, ukážeme Vám tie jednoduché triky, ktoré sa osvedčili u nás. Ich vyskúšanie si nevyžaduje žiadne technické znalosti, takže poďme na to.

1. Starý dobrý trik s alobalom
Ako prvé si vyskúšame dobre známy trik s alobalom. Jeho podstatou je, že jednoducho poskladaný alobal umiestnime za anténu routera. Nie je to bohvieako estetické riešenie, ale citeľne zlepšuje kvalitu signálu. Hoci zázraky nerobí, ale za pokus to stojí a pri tom ide aj o úsporné riešenie. Treba však dodať, že za anténou sa o čosi zoslabne signál, preto je nutné správne nasmerovať alobal! Výskumníci tvrdia, že sa oplatí experimentovať aj so tvarom alobalu, nakoľko aj to môže mať vplyv na výsledok. Podľa ich zistení najvhodnejším je vlnovitý tvar. Magic!

2. Trik s plechovkou piva
Efektivitu môžeme ďalej zvyšovať, ak namiesto alobalu za anténu umiestnime hliníkovú plechovku piva. Stačí, ak vyrobíme malú anténu z plechovky a pripneme ho na anténu routera. Celá operácia vyžaduje len pár minút, zručnosť a rezný nástroj. Vyzerá to síce smiešne, ale za pokus to určite stojí.

3. Zosilňovač (wifi extender)
Pomocou kompaktného wifi extendera môžeme ľahko zvýšiť pokrytie wifi signálu. Toto zariadenie zapojené do zásuvky môžu výrazne zosilniť našu wifinu. Je však dôležité, aby sme zosilňovač umiestnili tam, kde máme silný signál, inak budeme šíriť slabý a pomalý signál. Za účelom ďalšieho zvýšenia pokrytia môžeme naraz používať viacero zosilňovačov na rôznych miestach v byte alebo v dome. Ponuka na trhu je veľmi široká, tak si určite nájdeme ten najvhodnejší výrobok pre nás.

+ 1 tip: pozícia antén a routera
Kvalitu wifi signálu môžeme zlepšiť aj tak, že antény routera uvedieme do správnej polohy. Väčšina routerov má 2 alebo viac antén, ktoré sú zvlášť polohovateľné. Ak bývate v byte, tak nastavte obe antény do zvislej polohy. V prípade viacpodlažného rodinného domu dajme jednu anténu do vodorovnej a jednu do zvislej polohy, takto docielime silnejší signál na oboch podlažiach. Predtým než vyskúšate vyššie uvedené triky, skúste najprv umiestniť router čo najlepšie v rámci bytu. V ideálnom prípade mu nájdite miesto v strede bytu, podľa možností v otvorenom priestore, aby mohol šíriť signál všetkými smermi rovnomerne.

Okrem uvedených možností existujú aj pokročilejšie softvérové nastavenia, pomocou ktorých môžeme zintenzívniť silu signálu. Tieto riešenia rozoberieme v ďalšom našom článku, dovtedy si pozrite našu ponuku na webe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.