Nový vs. obnovený vs. použitý notebook. Ktorý si vybrať?

Repas Tipy

Ak si práve chceš kúpiť notebook alebo počítač, ale ešte nie si rozhodnutý, tak Ti podáme pomocnú ruku. Poradíme Ti v tom, čo Ti viacej pasuje na základe Tvojich očakávaní: nový, obnovený alebo použitý notebook. Vysvetlíme Ti, čo je obnovený počítač, aké má výhody a nevýhody. Porovnáme uvedené tri kategórie na základe 4+1 parametrov a uľahčíme Ti výber.

Čo je obnovený počítač?
Nemýľte si obnovený počítač s použitými výrobkami, ktoré poznáme z inzerátov. Už aj Slovensku existuje viac e-shopov, ktoré predávajú výlučne obnovené počítače a notebooky. Napriek tomu, že kvalita výrobkov i doplnkových služieb sa pohybuje v širokej škále, snažíme sa poskytnúť všeobecnú charakteristiku, ktorá platí pre väčšinu obnovených počítačov na Slovensku.

Obnovené počítače sú zvyčajne 3-4 ročné kompy najväčších svetových výrobcov (HP, Lenovo, Dell), ktoré boli vrátené leasingovým spoločnostiam. Vymenili ich napriek tomu, že fungovali bezchybne. Tieto spoločnosti (väčšinou ide o banky a multinacionálne korporácie v západnej Európe) chcú vždy pracovať s najnovšou výpočtovou technikou, nevyhovujú im staršie modely.

Od nich kúpené notebooky sú obnovené, t. j. sú dôkladne otestované a vyčistené. Ak je to nutné, vymenia sa i nefunkčné/chybné súčiastky, aby mohli znova poskytovať 100 percentný výkon. Následne sa tieto laptopy znova dostanú do obehu za zlomok ceny rovnakého nového počítača. Obnovený business notebook môžeme dostať už za 300 eur, zatiaľ čo rovnaký úplne nový laptop stojí okolo 1 000 eur. Je to veľký rozdiel.

Tu je 4+1 aspektov, ktoré sa oplatí mať na pamäti:

1. Cena
Ak máš neobmedzené finančné možnosti a nebudeš mať výčitky svedomia kvôli tomu, že si zaplatil viac ako 1 000 eur za notebook, tak nemáš nad čím rozmýšľať. Pokiaľ sa uspokojíš len so špičkou na trhu, tak si radšej ani nepozri ponuku obnovených počítačov. Tam by si si nenašiel ten, ktorý hľadáš.
Ak však máš obmedzený rozpočet, ale chcel by si dobrý komp lacnejšie, tak si mrkni aj obnovené počítače. Pokiaľ si chceš kúpiť notebook za čo najmenej peňazí (100-150 eur), tak si vyber použitý z inzerátu. Rátaj však s tým, že nedostaneš záruku a reklamácia nebude možná. O tom ani nehovoriac, že nemôžeš od neho veľa očakávať ani pokiaľ ide o výkon.

2. Výkon
Ak chceš mať vynikajúci počítač, ktorý zvládne najnovšie počítačové hry a výkon je pre Teba kľúčový, tak si kúp nový komp. Ak však hľadáš spoľahlivý notebook na prácu, si študentom alebo by si chcel prekvapiť babku, tak sa rozhodni radšej pre obnovený počítač. Majú priaznivejšiu cenu a vedia to isté ako ich úplne noví kolegovia. Aj do týchto počítačov je možné dokúpiť väčšiu pamäť alebo nové SSD (vo väčšine e-shopov existuje takáto možnosť).

3. Vzhľad
Ak Ti záleží na tom, ako vyzerá Tvoj notebook, tak opäť bude lepšie si vybrať úplne nový. Pokiaľ je pre Teba otázkou prestíže vzhľad počítača, jeho tenkosť a farba, tak si radšej kúp nový.
V prípade, že ho používaš hlavne doma a nechceš sa ním vychvaľovať, obnovený notebook rozhodne stojí za zváženie. Lacnejšie modely sú o niečo hranatejšie, ich vzhľad je klasický a jednoduchší.

Drahšie obnovené počítače reprezentujú novšie generácie, t. j. sú oveľa pôsobivejšie, pokiaľ ide o ich design. Obvykle sú sivej alebo čiernej farby, ale sú trvácnejšie vďaka použitým kvalitným surovinám.
V prípade obnovených výrobkov treba venovať osobitnú pozornosť tomu, do akej kategórie podľa vzhľadu zaraďuje e-shop vyhliadnutý výrobok. Notebooky patriace do najvyššej triedy sú bezchybné aj zvonka (zvyčajne ide o predvádzacie vzorky z predajní), v prípade najnižšej triedy sa už nájdu aj väčšie škrabance alebo preliačiny. Kupujme od takého predajcu, ktorý uvedie estetickú kategorizáciu svojich výrobkov.

4. Trvácnosť
Keďže obnovené sú jedine prémiové business notebooky, môžeme skonštatovať, že všetky obnovené počítače sú trvácne a kvalitné výrobky. Sú určené na každodenné používanie a sú viac odolné voči vonkajším vplyvom ako designové notebooky pre spotrebiteľov. Nepokazia sa okamžite, ak náhodou spadnú na zem a hravo zvládnu aj menšiu dávku vlhkosti.
Úplne nový spotrebiteľský notebook stojí zhruba toľko, koľko silnejší obnovený počítač. Lenže má slabší výkon a je menej odolný. Pretože výrobcovia šetria práve na surovinách v porovnaní s business class notebookmi, aby ich mohli predávať za priaznivejšiu cenu.
Väčšinou ich kryt je vyrobený z plastu, vďaka čomu sú ľahšie. Z rovnakého dôvodu je však ich životnosť kratšia. Nespravme tú chybu, že sa rozhodneme len na základe ceny a neporovnáme napr. procesory pred nákupom.
Ak úplne nový a obnovený laptop sú za rovnakú cenu, vždy dostaneme kvalitnejší výrobok, ak si vyberieme obnovený, i keď je menej farebný a hrubší.
Ďalšou nevýhodou obnovených notebookov môže byť kratšia životnosť batérie (ak si ho kúpime s pôvodnou batériou). Niektoré e-shopy však umožnia kúpu novej batérie k obnoveným výrobkom.

+ 1 Služby navyše
Ak sa rozhodneme pre obnovenú techniku, mrknime si aj ponúknuté služby navyše. Je dosť časté, že predajcovia ponúkajú 2 alebo viac ročnú záruku na tieto výrobky, preto sa neuspokojme so slabšou ponukou.  Bezplatné a rýchle doručenie, softvérové balíky a cenovo dostupné „refurbished“ operačné systémy sú príslušenstvom, ktoré bez problémov nájdeme na trhu.
Ak teda vyslovene trváš na tom, aby si mal najkrajší a/alebo najvýkonnejší počítač na trhu a môžeš si ho aj dovoliť, tak si kúp nový notebook. Ak však nie je splnené aspoň jedno z uvedených kritérií, zváž kúpu obnoveného počítača. Sú trvácne a neporaziteľné, pokiaľ ide o pomer kvality a ceny.

Kúpu spotrebiteľského notebooku odporúčame tým, ktorí počítač používajú na pár hodín denne, a to hlavne na surfovanie po internete a na komunikáciu. Tým, ktorým až tak veľmi nezáleží na výkone, ale je pre nich dôležitý vzhľad výrobku. Najlacnejšie si môžeme kúpiť notebook z inzerátov, avšak za túto cenu dostaneme aj nižšiu hodnotu a kvalitu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.