ThinkVantage Power Manager

Recenzia

Power Manager od spoločnosti Lenovo je určený pre jeho ThinkPad notebooky na tvorbu, úpravu a zmenu napájacích profilov. Úprimne povedané, táto softwarová výbava bola jedným z dôvodov prečo sa mi ThinkPad notebooky veľmi zapáčili.
Pred nainštalovaním aplikácie si na oficiálnej Lenovo web stránke spomínaného Power Managera skontrolujte v sekcii Supported Systems či program podporuje Váš model notebooku a či pôjde na Vašom operačnom systéme, viď sekcia Supported Operating Systems. Po nainštalovaní a následnom reštarte by sa Vám vedľa hodiniek v taskbare mala zobraziť ikonka batérie reprezentujúca stav nabitia batérie v percentách + aktuálny zdroj napájania, akumulátor či sieť.

Power manager taskbar
Power manager on battery icon

Po kliku na ikonku sa zobrazí okno s možnosťou zvoliť si plán spotreby elektrickej energie.

power manager performance
Najvyšší výkon alebo najnižšia spotreba

Vpravo hore je gombík Advanced pre zobrazenie rozšírených nastavení. Sú tam prednastavené plány na pozeranie filmu, pre prezentáciu, maximálne šetrenie elektrickej energie či maximálny výkon. Tieto profily môžete upraviť, doladiť alebo si vytvoriť vlastné profily.

thinkvantage-power-manager-plan
Rozšírené nastavenie napájacích profilov a ich úprava

Program sprístupňuje veľa nastavení v pokročilom nastavení. Je možné zmeniť rýchlosť procesora, optimalizovať zapnutie/vypnutie ventilátorov (chladenia), jas displeja, pozastavenie pevného disku. V ponuke nechýbajú ani podujatia ako vypýtanie hesla po návrate zo standby režimu, stlačenie power či sleep klávesy a samotné zatvorenie notebooku (Lid closed). Ďalej je tam ešte možnosť nastavenia upozornení (alarmov), keď ostavá len málo percent z napájacej energie.

Power plan customization
Možnosti na doladenie napájacieho plánu

Ďalšia užitočná záložka patrí samotnej batérie, kde v základnom náhľade zobrazuje stav batérie, zostávajúcu kapacitu v percentách a zostávajúci čas k vybitiu batérie.

thinkvantage-power-manager-battery
Základné údaje batérie

V rozšírenom (Advanced) zobrazení sa dozviete kapacitu vo Wh (Watt hodiny), teplotu, názov výrobcu a ostatné výrobné informácie.

thinkvantage-power-manager-battery-advanced
Rozšírené údaje batérie

Pomoc s údržbou batérie

Program poskytuje i pomoc s údržbou batérie.
Ak používate počítač primárne zo sieťového adaptéra a len zriedkavo na napájaní z batérie, tak môže dôjsť k poškodeniu batérie rýchlejšie, ak je batéria neustále nabitá na 100%. So znížením hranice pre nabíjania batérie, pravidelným resetovaním indikátora stavu batérie alebo pomocou režimu maximálna výdrž môžete predĺžiť životnosť batérie. V computerworld článku je spomenutý test, že nastavenie maximálneho nabitia len na 80 % fungovalo aj vo vypnutom stave počítača napojeného na elektrickú sieť.

thinkvantage-power-manager-battery-maintenance
Nástroj na údržbu batérie

Pomocou power agendy si môžete načasovať vypnutie monitora v danom časovom rozsahu, termíne.

power agenda
Načasovanie udalostí

Pre rýchlejšie a komfortnejšie prepnutie power plánu je dostupná klávesová skratka Fn+F3, keď po jej stlačení sa zobrazí okno s preddefinovanými profilmi na jednoduché prepnutie.

thinkvantage-power-manager-fn-f3
Okno s voľbami power plánov po stlašení Fn + F3

Ak Vás zaujímajú ostatné ThinkVantage aplikácie a ich využitie, tak si prečítajte český článok ThinkVantage Tools: softwarové srdce ThinkPadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.